ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 27 Вересня 2022 Вівторок
  головна |  новини |  контакти |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
47736 переглядів
793 відвідувачів
883 сессійВідділ метеорології

1. Історія

Відділ метеорології бере свій початок з часу організації у 1855 році метеорологічної обсерваторії при Київському університеті Св. Володимира, працівниками якої, крім метеорологічних спостережень, виконувались також і роботи, що входять до функцій нинішнього відділу метеорології, а саме: узагальнення даних спостережень та методичне керівництво мережею станцій. Динаміка чисельного складу метеорологічної мережі спостережень відображена в таблиці.

Тип пункту метеорологічних спостережень

Р і к

1885

1892

1925

1929

1941

1948

1956

1986

2005

2018

2020

Станція

10

1648

380

360

164

157

292

206

187

159

162

Пост

немає даних

немає даних

118

1538

немає даних

323

682

413

312

282

280

З часом відділ змінював свій статус та підпорядкованість, так
у 1956 році після відновлення обсерваторії було створено відділ метеорології та клімату, який існував до 1977 року. 

У 1977 році на базі групи клімату був виділений  відділ клімату, який існував з 1977 по  1987р., та з 1994р. по сьогоднішній день.

Відділ метеорології опікувався станом мережі, її раціональним розміщенням та іншими методичними питаннями з проведення метеорологічних та актинометричних спостережень, їх обробки та узагальнення.

Очолювали відділ Шишковський Н.Т. (1956-1959рр.) Трусов І.І. (1960-1963рр., 1972-1974рр.), Остролазова В.А. (1964р.), Левченко А.М. (1965-1971рр.), Гіль Г.М. (1975-1993рр.), Митник Т.Г. (10.1993-02.1996рр.), Швень Н.І. (03.1996-03.2016рр.).

Відділ готує до друку метеорологічні щорічники, що містять узагальнення результатів основних спостережень, а з 1961 року – випускати і метеорологічні щомісячники. Редактором щомісячників була Г.М. Гіль, на сьогодні – О.П. Бабич. 

Відділом разом з Українським науково-дослідним гідрометеорологічним інститутом (далі УкрНДГМІ) підготовлені наступні довідники: "Климатологический справочник СССР", вип. 10, метеорологічні дані за окремі роки; "Справочник по климату СССР", вип. 10 (сонячна радіація, радіаційний баланс і сонячне сяйво, температура повітря і ґрунту, вологість повітря, опади і сніговий покрив, хмарність і атмосферні явища). 

У 1967 році був підготовлений "Климатологический справочник СССР", історія і фізико-географічний опис метеорологічних станцій України, а у 1970 році аналогічний довідник з даними постів. 

Відділом були виконанні роботи з узагальнення матеріалів спостережень за особливо небезпечними метеорологічними явищами погоди за період з 1951 по 1965 рр. 

Щорічно, починаючи з 1966 р. відділ метеорології разом з Українським гідрометеорологічним центром проводить аналіз і обробку даних про стихійні гідрометеорологічні  явища,  що  мали  місце  на  території  України,  і  готує  щорічний  звіт про ці явища (відповідальною за цей розділ роботи є  Г. І. Кутузова та І.В. Єфремова).

2. Структура та штат відділу 

На теперішній час відділ метеорології  є  структурним  підрозділом Центральної  геофізичної  обсерваторії імені Бориса Срезневського. До складу відділу входять сектор метеорологічного  режиму, який  очолює О.П. Бабич,  сектор обробки метеоданих –  О.А. Павленко,  сектор актинометрії –  Т.О. Ревера  та сектор  аерології –О.В. Полудень. З квітня 2016 року відділ очолює О.В. Дубровіна.

Велику увагу відділ приділяє питанням підвищення кваліфікації працівників мережі. У відділі щороку проводиться виробнича практика студентів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.

Найбільш висококваліфіковані працівники відділу (О.В. Дубровіна, Г.М. Гіль, О.А. Павленко, Т.В. Рехта) беруть участь у комплексних перевірках гідрометеорологічної діяльності обласних центрів з гідрометеорології,  методичних інспекціях та інспекторських оглядах станцій, під час яких надається необхідна методична і практична допомога. 

3. Завдання та функції відділу

 Основними завданнями відділу є вивчення метеорологічного режиму і сонячної радіації та методичне керівництво метеорологічними, актинометричними та аерологічними  спостереженнями мережі станцій і постів на території України.

Відділ метеорології проводить методичні інспекції відділів метеорології територіальних ЦГМ, надає їм допомогу в забезпеченні отримання достовірних даних на закріпленій мережі спостережень.

Відділ розробляє перспективні плани розвитку і раціоналізації метеорологічної, актинометричної та аерологічної мережі спостережень та окремих видів метеорологічних спостережень.

Велику увагу відділ приділяє удосконаленню існуючих методів метеорологічних, актинометричних та аерологічних спостережень, їхнього узагальнення і кліматологічної обробки, а також розробці нових методів дослідження метеорологічного і актинометричного режимів.

Відділ бере участь в розробці річних та перспективних планів науково-дослідних робіт з метеорології та актинометрії і бере безпосередню участь в виконанні цих робіт.

Відділ керує випробуванням на станціях нових приладів і методів спостережень, узагальненням результатів цих випробувань і готує висновки про їхнє використання в умовах України.

Відділом проводиться узагальнення і підготовка до друку даних метеорологічних, актинометричних спостережень у вигляді щомісячників, щорічників і опис метеорологічного і радіаційного режиму України, забезпечення цими матеріалами зацікавлених організацій і науково-дослідних установ безпосередньо і через Галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України (далі – ГДА МГС).

Відділ регулярно організовує наради-семінари фахівців-метеорологів територіальних Центрів з гідрометеорології, начальників гідрометеорологічних станцій, на яких обговорюються актуальні проблеми роботи метеорологічної мережі. За результатами нарад-семінарів намічаються заходи щодо поліпшення роботи мережі.

 На фото учасники наради-семінару начальників гідрометеорологічних станцій, закріплених за відділом метеорології Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського

4. Досягнення і здобутки відділу

 З 1992 року у відділі метеорології ЦГО вперше в Україні розпочате нанесення метеоданих на магнітні носії на персональних комп'ютерах.

У відділі була створена програма контролю якості метеоданих.

У 1996 році спільно з УкрНДГМІ була створена програма для обробки метеоданих станцій і створення баз даних, в 2004 році завершена робота по створенню програм обробки метеоданих постів з одержанням щомісячників, щорічників та баз даних.

Також створено програми, які дозволяють за допомогою стандартних запитів використовувати бази даних станцій і постів для забезпечення потреб споживачів.

Згадане програмне забезпечення було направлене в територіальні РЦГМ, ЦГМ та організації, що мають закріплені пости з метеорологічним розділом роботи, для його впровадження.

Архіви метеоданих, які створюються у секторі обробки метеоданих, передаються до ГДА МГС.

Працівники відділу беруть активну участь в розробці та експертизі нових нормативних документів, в т.ч. Настанов, Інструкцій, Положень, методичних вказівок.

На всіх станціях Київської області встановлено цифрові вимірювачі атмосферного тиску БАР, на деяких – автоматичні датчики для вимірювання температури підстильної поверхні та температури ґрунту на глибинах, анемометри МАРК 60.0, які забезпечують проведення спостережень на досить сучасному рівні. Всі станції Київської області оснащено комп'ютерами, оперативна та режимна інформації передається модемним зв’язком.

Враховуючи важливість для споживачів, які користуються метеорологічними даними, інформації про те, в яких умовах, якими приладами, за якими методиками проводяться метеорологічні спостереження, відділ метеорології у 2006 році розпочав, а в 2011 видав кліматологічний довідник нової історії та фізико-географічного опису метеорологічних станцій України.

Для покращення якості даних вдосконалено процедури контролю та узагальнення метеоданих.

Новини ЦГО
27.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
20.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
13.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
12.09.2022 Метеорологічне літо у столиці завершилось раніше кліматичної норми
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
06.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезваш IP 44.201.68.86
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
Наша сторінка у Facebook: Facebook.com/CGO.Official/
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії