Про напрямок
Виробнича, соціальна, громадська діяльність людини пов'язана з використанням природних ресурсів, серед яких неабияке значення мають кліматичні. Кліматологічна інформація необхідна під час проектування та вибору місць розміщення промислових і цивільних підприємств, для визначення навантажень і впливу на об'єкти будівництва і механізми, для оцінки умов праці на відкритому повітрі; забезпечення мінімального забруднення природного середовища викидами запроектованих промислових підприємств, вдосконалення структур енергоджерел внаслідок більш широкого використання геліо- і вітроенергетичних установок і т. ін. |
||||
|
Про відділ
Згідно з Положенням про відділ кліматології його основними завданнями є: складання Кліматичного кадастру України.
Узагальнення та підготовка до видання даних метеорологічних та актинометричних спостережень у вигляді довідників, монографій, атласів і.т.ін. Забезпечення вищезгаданими публікаціями та виданнями споживачів кліматичної інформації, науковців, студентів вузів, тощо.
Розробка та впровадження у встановленому порядку нових методів кліматологічної обробки метеорологічних та актинометричних спостережень, нових методів досліджень кліматичного режиму України.
Організація та виконання науково-дослідних робіт самостійно та разом з іншими науково-дослідними установами гідрометслужби з метою більш гдибокого вивчення регіональних особливостей клімату та мікроклімату окремих регіонів України, а також, вивчення впливу господарської діяльності на зміну кліматичних умов та підготовка відповідних узагальнень з даного питання.
Вивчення потреб споживачів під час використання режимно-довідкової інформації у виробничій діяльності планових, проєктних та інших організацій та установ.
Участь у розробці перспективних планів розвитку та оптиматизації метеорологічної та актинометричної мережі спостережень.
Узгодження проєктів річних планів-завдань гідрометеорологічним організаціям з питань вивчення клімату.
Створення Національного банку метеорологічних та кліматологічних даних на ПЕОМ. .
Популяризація знання про зміни глобального та регіонального клімату шляхом проведення лекцій та доповідей, виступів на радіо та телебаченні.
Участь у проведенні міжнародних проєктів та дослідів шляхом підготовки відповідної кліматологічної інформації по станціях метеорологічної мережі України.
У середині 60-х років відділом спільно з Одеською ГМО та ГМБ ЧАМ був підготовлений "Справочник по климату СССР, вып.10, Украинская ССР", який був виданий у 1969 році. До Справочника ввійшли середні багаторічні дані по всіх станціях метеорологічної мережі України за період з початку спостережень на станції по 1965 рік.
В середині 80-х років виникла необхідність обновити довідникові дані, адже ряди метеорологічних даних поповнилися 20 роками спостережень. Під керівництвом І.І.Трусова відділом клімату було підготовлено нове видання -"Научно-прикладной справочник по климату СССР.Серия 3. Многолетние данные. Вып.10. Украинская ССР" у двох томах. "Справочник" вийшов з друку у 1990 році. У роботі по підготовці "Справочника" приймали участь висококваліфіковані фахівці-кліматологі із багаторічним досвідом роботи у відділі - І.І.Трусов, Л.Н. Сакалі, О.Є.Пахалюк, Д.М.Гойса, В.В.Левченко, Т.В.Роік, Т.О.Шестопал, Н.І.Майлат.
До "Справочника" ввійшли дані 49 довгорядних метеорологічних станцій, узагальнення були проведені за період з початку спостережень по 1980 рік. "Справочник" призначений для забезпечення кліматологічною інформацією споживачів у різних галузях економіки, а також для наукових досліджень.
Наприкінці 70-х - початку 80 років у зв'язку з інтенсивним розвитком великих індустріальних міст та змін мікрокліматичних та кліматичних умов у цих містах, їх єкологічних умов було прийняте рішення про підготовку серії монографій "Климат больших городов". За 1979-82рр. у рамках цієї теми відділом кліматології спільно з кліматологами УкрНДГМІ, Одеським ГМІ були видані монографії : "Климат Киева", "Климат Днепропетровска", "Климат Харькова", "Климат Полтавы" та "Климат Одессы". У монографіях приведено результати багаторічних досліджень клімату цих міст, зміни, які викликані їх ростом та промисловим розвитком.
Восьмидесяті - дев'яності роки минулого сторіччя характеризуються значними змінами як глобального, так і регіонального клімату. У цих умовах довідники, що були видані у 60-70-ті роки вже не відображали сучасного стану кліматичних умов країни. Тому було прийняте рішення про підготовку "Довідника з агрокліматичних ресурсів України". У Довіднику особлива увага була приділена оцінці небезпечних для сільськогосподарського виробництва явищ погоди, агрокліматичним умовам вирощування сільськогосподарських культур, даним з ймовірності термінів настання тих, чи інших агрометеорологічних явищ. Період узагальнень - з 1951 по 1985 рр. Довідник був підготовлений фахівцями відділу під керівництвом О.Пахалюк спільно з відділом агрометеорології Українського гідрометцентру під загальним редагуванням М.Ф.Цупенка, який виданий у 1993 році.
Під час ліквідування наслідків Чорнобильської катастрофи відділом були надані численні довідки та відповіді на запити, щодо кліматичної характеристики територіїї, яка підпала під вплив радіації.
У 1995 році відділ кліматології розпочав роботи по підготовці фундаментальної праці - "Кліматичного кадастру України 1961-1990". Складання "Кадастру" проводилося з урахуванням пропозицій фахівців різних галузей економики, а також згідно з рекомендаціями Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО).
Концепція створення Кадастру полягає у підготовці значної і різноманітної кліматологічної інформації, яка відповідає сучасним вимогам науки і практики.
На сайті розміщається інформація про температурні рекорди у Києві за даними спостережень ОГМС КИЇВ, про метеорологічні сезони (початок, завершення), підсумки погоди місячні, річні.
Начальник ВКЛ Доніч О.А. (525-69-21)