Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

Про напрямок

 

Начальник відділу кліматології Доніч Олена Анатоліївна (044) 525-69-21 

IMG 7307s  Виробнича, соціальна, громадська діяльність людини пов'язана з використанням природних ресурсів, серед яких неабияке значення мають кліматичні.

  Кліматологічна інформація необхідна під час проектування та вибору місць розміщення промислових і цивільних підприємств, для визначення навантажень і впливу на об'єкти будівництва і механізми, для оцінки умов праці на відкритому повітрі; забезпечення мінімального забруднення природного середовища викидами запроектованих промислових підприємств, вдосконалення структур енергоджерел внаслідок більш широкого використання геліо- і вітроенергетичних установок і т. ін.

Для умов України дуже важливе значення має врахування кліматичних ресурсів у сільському виробництві.

Режимна кліматологічна інформація використовується для складання ймовірнісного кліматичного прогнозу, який необхідний для більш повного освоєння кліматичних ресурсів відповідної території.

Все це потребує постійного і детального вивчення клімату, його складових та публікації цих матеріалів.

Найповніше, і в зручній для споживача формі, кліматологічна інформація представлена у Довідниках, кліматичних атласах, монографіях і.т.ін.

Саме ці завдання по підготовці кліматологічної інформації завжди були першочерговими для фахівців відділу кліматологіі.У другій половині ІХ сторіччя розвиток кліматології в Україні тісно пов'язаний з такими відомими вчені як М.П.Авенаріус, А.В.Клоссовський, який у 1874 році видав перше кліматологічне дослідження клімату Києва " Некоторые данные по климатологии Киева", П.І.Броунов та багато інших.

Перші десятиріччя ХХ сторіччя історія обсерваторії пов'язана з ім'ям Б.І.Срезневського. Цей видатний метеоролог за роки керівництва обсерваторією сприяв розвитку різних напрямків метеорологічної науки: він був засновником синоптичної метеорології в Україні, розвивав агрометеорологію, аерологію і т.ін. Саме у цей час, у 1925 році був створений перший режимний кліматологічний підрозділ під керівництвом М.І.Гука. З цього часу й почалась історія режимної кліматології - систематичний друк результатів спостережень, їх узагальнень та кліматичних досліджень.
IMG 7309s
  В основу створення Кадастру покладено принцип розміщення кліматологічної інформації блоками, згідно з кліматоутворювальним факторами.
 Підготовлений Кадастр відрізняється від раніше виданих Довідників як за формою, так і за змістом і відображає сучасний стан клімату України.
"Кадастр з клімату України" складається з 6 частин:

-Сонячна радіація та сонячне сяйво.
-Атмосферний тиск і вітер.
-Температура повітря та грунту.
-Вологість повітря, атмосферні опади та сніговий покрив.
-Хмарність.
-Атмосферні явища та ожеледно-паморозеві утворення.


  У Кадастрі приведено багаторічні показники метеорологічних величин за окремі години, добу, місяць, а також за рік.

 Кліматологічну інформацію для метеорологічних величин представлено основними статистичними параметрами: середніми, крайніми (найбільші та найменші) їх значеннями з вказівкою року, коли вони спостерігалися, мірою мінливості (середнє квадратичне відхилення, коефіцієнт варіації), для окремих характеристик - частотою (повторюваністю) або ймовірністю.

 У 1995 році Верховна Рада України прийняла Закон "Про статус гірськіх населених пунктів". ЦГО (відділ кліматології) відповідно до своєї компетенції надає характеристику кліматичних умов населених пунктів, якім пропонується надати статус гірських, стосовно відповідності їх критеріям Закону України "Про статус гірських населених пунктів". За час після прийняття Закону кліматологі підготували десятки довідок до Верховної Ради, Кабінету Міністрів про кліматичну характеристику сотен населених пунктів, що розташовані на гірських територіях України (Карпати, Кримські гори).
 Співробітники відділу приділяють належну увагу популярізації знань про кліматичні умови України та зміни, що відбуваються у зв'язку із глобальним потеплінням. Про це свідчать неодноразові виступи на телебаченні, участь у різноманітних виставкових заходах. О.Є.Пахалюк понад 7 років брала участь у підготовці нових фахівці-метеорологів та кліматологів, викладала спеціалізовані курси для студентів-метеорологів географічного факультету Київського національного університету ім.Тараса Шевченка.

Назва інформації

Статистичні характеристики

“Кліматичний кадастр України “

(6 частин):

Частина 1. Сонячна радіація та сонячне сяйво.

Частина 2. Атмосферний тиск і вітер.

Частина 3. Температура повітря та грунту.

Частина 4. Вологість повітря, атмосферні опади та сніговий покрив.

Частина 5. Хмарність.

Частина 6. Атмосферні явища та ожеледно-паморозеві утворення



Можливе придбання електронної версії Кліматичного кадастру України

Контакти:

Тел: 525 69 21, 525 69 75

E:mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Основні концептуальні положення Кадастру полягають:

1. В однорідності і достовірності інформаційної бази, використаної під час підготовки Кадастру.

2. У тривалості рядів спостережень. У даному Кадастрі використано всю наявну метеорологічну інформацію за тридцятирічний період ( 1991 – 2020 рр.), який ВМО обрала за стандартний, що відображає сучасні кліматичні умови. Для екстремальних значень залучено дані за весь період спостережень.

3. У сучасних методах опрацювання кліматологічних даних, які базуються на фізико-статистичному аналізі з широким застосуванням комп’ютерної техніки.

4. У розрахунку всіх показників за єдиною методикою.

5. У комплексному представленні кліматологічної інформації про метеорологічні величини та атмосферні явища, тобто в одній таблиці вміщено декілька показників, які розкривають структуру будь-якої характеристики.

У Кадастрі наведено багаторічні показники метеорологічних величин за окремі години, добу, місяць, а також за рік по 187 метеорологічних станціях України.

Кліматологічну інформацію для метеорологічних величин представлено основними статистичними параметрами: середніми, крайніми ( найбільші та найменші ) їх значеннями з вказівкою року, коли вони спостерігалися, мірою мінливості (середнє квадратичне відхилення, коефіцієнт варіації ), для окремих характеристик–частотою (повторюваніс-тю ) або ймовірністю.

Про відділ

 IMG 7323s Згідно з Положенням про відділ кліматології його основними завданнями є: складання Кліматичного кадастру України.
  Узагальнення та підготовка до видання даних метеорологічних та актинометричних спостережень у вигляді довідників, монографій, атласів і.т.ін. Забезпечення вищезгаданими публікаціями та виданнями споживачів кліматичної інформації, науковців, студентів вузів, тощо.
 Розробка та впровадження у встановленому порядку нових методів кліматологічної обробки метеорологічних та актинометричних спостережень, нових методів досліджень кліматичного режиму України.
 Організація та виконання науково-дослідних робіт самостійно та разом з іншими науково-дослідними установами гідрометслужби з метою більш гдибокого вивчення регіональних особливостей клімату та мікроклімату окремих регіонів України, а також, вивчення впливу господарської діяльності на зміну кліматичних умов та підготовка відповідних узагальнень з даного питання.
 Вивчення потреб споживачів під час використання режимно-довідкової інформації у виробничій діяльності планових, проєктних та інших організацій та установ.
Участь у розробці перспективних планів розвитку та оптиматизації метеорологічної та актинометричної мережі спостережень.
  Узгодження проєктів річних планів-завдань гідрометеорологічним організаціям з питань вивчення клімату.
Створення Національного банку метеорологічних та кліматологічних даних на ПЕОМ. .
Популяризація знання про зміни глобального та регіонального клімату шляхом проведення лекцій та доповідей, виступів на радіо та телебаченні.
 Участь у проведенні міжнародних проєктів та дослідів шляхом підготовки відповідної кліматологічної інформації по станціях метеорологічної мережі України.

  У середині 60-х років відділом спільно з Одеською ГМО та ГМБ ЧАМ був підготовлений "Справочник по климату СССР, вып.10, Украинская ССР", який був виданий у 1969 році. До Справочника ввійшли середні багаторічні дані по всіх станціях метеорологічної мережі України за період з початку спостережень на станції по 1965 рік.

  В середині 80-х років виникла необхідність обновити довідникові дані, адже ряди метеорологічних даних поповнилися 20 роками спостережень. Під керівництвом І.І.Трусова відділом клімату було підготовлено нове видання -"Научно-прикладной справочник по климату СССР.Серия 3. Многолетние данные. Вып.10. Украинская ССР" у двох томах. "Справочник" вийшов з друку у 1990 році. У роботі по підготовці "Справочника" приймали участь висококваліфіковані фахівці-кліматологі із багаторічним досвідом роботи у відділі - І.І.Трусов, Л.Н. Сакалі, О.Є.Пахалюк, Д.М.Гойса, В.В.Левченко, Т.В.Роік, Т.О.Шестопал, Н.І.Майлат.

 До "Справочника" ввійшли дані 49 довгорядних метеорологічних станцій, узагальнення були проведені за період з початку спостережень по 1980 рік. "Справочник" призначений для забезпечення кліматологічною інформацією споживачів у різних галузях економіки, а також для наукових досліджень.

 Наприкінці 70-х - початку 80 років у зв'язку з інтенсивним розвитком великих індустріальних міст та змін мікрокліматичних та кліматичних умов у цих містах, їх єкологічних умов було прийняте рішення про підготовку серії монографій "Климат больших городов". За 1979-82рр. у рамках цієї теми відділом кліматології спільно з кліматологами УкрНДГМІ, Одеським ГМІ були видані монографії : "Климат Киева", "Климат Днепропетровска", "Климат Харькова", "Климат Полтавы" та "Климат Одессы". У монографіях приведено результати багаторічних досліджень клімату цих міст, зміни, які викликані їх ростом та промисловим розвитком.

 Восьмидесяті - дев'яності роки минулого сторіччя характеризуються значними змінами як глобального, так і регіонального клімату. У цих умовах довідники, що були видані у 60-70-ті роки вже не відображали сучасного стану кліматичних умов країни. Тому було прийняте рішення про підготовку "Довідника з агрокліматичних ресурсів України". У Довіднику особлива увага була приділена оцінці небезпечних для сільськогосподарського виробництва явищ погоди, агрокліматичним умовам вирощування сільськогосподарських культур, даним з ймовірності термінів настання тих, чи інших агрометеорологічних явищ. Період узагальнень - з 1951 по 1985 рр. Довідник був підготовлений фахівцями відділу під керівництвом О.Пахалюк спільно з відділом агрометеорології Українського гідрометцентру під загальним редагуванням М.Ф.Цупенка, який виданий у 1993 році.

 Під час ліквідування наслідків Чорнобильської катастрофи відділом були надані численні довідки та відповіді на запити, щодо кліматичної характеристики територіїї, яка підпала під вплив радіації.

 У 1995 році відділ кліматології розпочав роботи по підготовці фундаментальної праці - "Кліматичного кадастру України 1961-1990". Складання "Кадастру" проводилося з урахуванням пропозицій фахівців різних галузей економики, а також згідно з рекомендаціями Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО).

 Концепція створення Кадастру полягає у підготовці значної і різноманітної кліматологічної інформації, яка відповідає сучасним вимогам науки і практики.

                                                                                                                             

На сайті розміщається інформація про температурні рекорди у Києві за даними спостережень ОГМС КИЇВ, про метеорологічні сезони (початок, завершення), підсумки погоди місячні, річні.                                                                                                                     

 Начальник ВКЛ  Доніч О.А.  (525-69-21)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2024, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.