Відділ гідрології та Державного водного кадастру
Відділ гідрології та Державного водного кадастру є структурною одиницею Центральної геофізичної обсерваторії. Відділ укомплектований як досвідченими, кваліфікованими працівниками, так і молодими перспективними спеціалістами, що здатні виконувати поставлені завдання. До складу відділу входить методична група, сектор Державного водного кадастру та Комплексна гідрографічна партія. У відділі працює 30 гідрологів різної кваліфікації. Більшість фахівців має досвід роботи у відділі понад 10 років.
Головними завданнями відділу є:
методичне керівництво гідрометеорологічними організаціями гідрометслужби України з гідрологічним розділом робіт, яких на Україні налічується - 21; випробування та впровадження на мережі нових приладів і методів спостережень, обробки та аналізу даних; здійснює ведення Державного водного кадастру на території України з розділу "Поверхневі води". Планування і контроль за роботою 328 річкових і 59 озерних гідрологічних постів.
У відділі готуються гідрологічні щорічники, довідники "Багаторічні дані про режим і ресурси поверхневих вод суші", "Матеріали спостережень за випаровуванням з водної поверхні". Ці видання містять дані про рівні, витрати, температуру води, товщину льоду та льодові явища на річках, а також основні гідрологічні характеристики весняної повені, дощових паводків та інших гідрологічних сезонних явищ згідно науково обґрунтованих форматів. Зберігаються вище згадані дані на паперових та технічних носіях у Галузевому державному архіві гідрометслужби України, який діє у складі ЦГО з 1995 року.
Повну інформацію про особливості гідрологічного режиму водних об'єктів, яку готує відділ гідрології та ДВК, використовують проектувальники при проектуванні і будівництві гідротехнічних споруд, гідроелектростанцій, мостів, автошляхів, водосховищ, каналів, меліоративних систем. Для прогнозування і попередження про загрозу та розвиток небезпечних стихійних гідрологічних явищ на річках України.
Основним колом споживачів гідрологічної інформації залишаються органи влади й управління на всіх рівнях, організації системи ДСНС та галузей економіки, діяльність яких безпосередньо залежить від ситуації й показників гідрологічного режиму річок, це зокрема водне господарство, гідроенергетика, водний транспорт, комунальне, сільське, рибне господарства.
Комплексна гідрографічна партія (КГГП) здійснює експедиційні обстеження та вивчення гідрологічних явищ: повеней, паводків та селевих потоків, снігових лавин і снігового покриву в горах, картографічні та топогеодезичні роботи з уточнення основних гідрографічних характеристик, а також ведення "Каталогу річок, озер і водосховищ".
На основі експедиційних обстежень, матеріалів селестокових і сніголавинних станцій, які здійснює КГГП, створено банк даних про селі та лавини Гірського Криму та Українських Карпат, який постійно поповнюється.
Відділ гідрології та ДВК очолює Самойленко Наталія Анатоліївна.
|