Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

ЛСЗГ

Лабораторія спостережень за забрудненням грунтів та моніторінгу важких металів ІІ групи (ЛСЗГ і М ЦГО)
        начальник ЛСЗГ - Іващенко Наталія Василівна (044) 525-10-30
    
g  Про напрямок 
 Лабораторія спостережень за забрудненням ґрунтів і моніторингу (ЛСЗГ і М) заснована у 1976 році згідно наказу Українського УГМС від 13 серпня 1976 р. в складі Київської Гідрометеорологічної обсерваторії. Лабораторія СЗГ і М одержує інформацію про забруднення ґрунтів внаслідок антропогенної діяльності людини шляхом  контролю рівня забруднення ґрунтів викидами промислових токсикантів у населених пунктах та залишковими кількостями пестицидів. 
 Проведення спостережень за забрудненням ґрунтів включає вибіркове визначення токсикантів промислового походження, а також спостереження за забрудненням ґрунтів сільськогосподарських угідь залишковими кількостями пестицидів та нітратів. 
 Внаслідок того, що викиди у довкілля забруднюючих речовин промисловими, металургійними, хімічними підприємствами та автотранспортом сприяють накопиченню у ґрунтах важких металів,  лабораторія проводить визначення у ґрунтах кадмію, марганцю, міді, нікелю, свинцю та цинку, як речовин, що відносяться до 1-3 класу небезпеки. Сільськогосподарська діяльність людини призводить до надходження до ґрунтів пестицидів та нітратів, що спонукає ЛСЗГ і М визначати найбільш небезпечні сполуки – хлорорганічні пестициди ДДТ та ГХЦГ, а також нітрати.
  Для проведення цих робіт щорічно складається програма, у якій вказуються пункти обстеження, підрозділи, що відбирають проби, кількість та орієнтовний термін відбору проб , строк доставки до лабораторії, де проводиться аналіз. При організації проведення моніторингу забруднення ґрунтів враховуються місця розміщення підприємств, переважаюча роза вітрів  та перелік забруднюючих речовин. Кожного року ЛСЗГ і М обстежує ґрунти 20-25 населених пунктів на токсиканти промислового походження (з періодичністю 4-5 років) та землі 26 адміністративних районів на залишкові кількості пестицидів. 
  Ще за часу заснування лабараторії були розроблені нормативи  безпечного вмісту  хімічних  речовин  в  ґрунті  з  урахуванням  шкідливого впливу цих речовин на здоров'я людини. Користування цими нормативами ускладнюється  тим,  що  основна  кількість  хімічних речовин з ґрунту надходить в організм людини не прямим шляхом, а харчовими ланцюжками:  ґрунт-рослина-людина,  ґрунт-рослина-тварина-людина,  ґрунт-вода-людина, ґрунт-атмосферне повітря-людина. Негативні  наслідки  антропогенного  забруднення  ґрунтів вже виявляються  на  регіональному  і  навіть  глобальному  рівнях.  Тому  розробка програм  спостережень  за  рівнем  хімічного  забруднення  ґрунтів,  тобто  система  спостережень  і оцінок  стану  ґрунтів  внаслідок антропогенного  забруднення,  є  вельми актуальною. 
  Насамперед, здійснюється контроль за забрудненням ґрунтів важкими металами в зоні впливу промислових підприємств  і транспортних магістралей, а також забруднення сільгоспугідь пестицидами в районах їх постійного використання та зберігання.
 
  Про відділ (лабораторію) 
 Згідно з “Положенням про лабораторію спостережень за забрудненням грунтів і моніторингу важких металів” Лабораторія є окремим структурним підрозділом  відділу спостережень за станом хімічного забруднення Центральної геофізичної обсерваторії  імені Бориса Срезневського у складі Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Лабораторія веде спостереження за забрудненням грунтів та проводить аналіз на вміст важких металів в атмосферному повітрі.
Вимірювання показників об’єктів проводять хіміки, техніки-лаборанти в залежності від виду вимірювань у відповідності з актуалізованою НД та чинними МВВ і несуть відповідальність за якість виконаних ними робіт.
Лабораторія укомплектовується кваліфікованими фахівцями згідно з штатним розписом, затвердженим директором ЦГО. Всі інженерні посади обіймають фахівці з вищою або середньо-спеціальною освітою.
Персонал Лабораторії під час виконання своїх обов’язків керується посадовими інструкціями, що розроблені начальником Лабораторії та затверджені директором ЦГО і встановлюють вимоги до освіти, кваліфікації, стажу роботи за фахом, а також функції, права, обов’язки та відповідальність за якість роботи.
Посадові інструкції переглядаються у разі зміни кваліфікаційних вимог до персоналу та їх функціональних обов’язків. 
Співробітники Лабораторії знайомляться з посадовими інструкціями під розпис і мають їх а своїх  робочих місцях.
Начальник та інші фахівці Лабораторії відповідають за підпорядкований їм розділ робіт та за якість роботи, що виконують. 
Спеціаліст, якого прийнято на роботу, проходить індивідуальне навчання (стажування) на робочому місці під керівництвом та наглядом досвідченого спеціаліста. 
 Постійно в Лабораторії проводиться технічне навчання для ознайомлення співробітників з вимогами НД, МВВ, експлуатаційних документів на сучасні ЗВТ.
Лабораторія спостережень за забрудненням грунтів і моніторингу важких металів ІІ групи є єдиною в системі гідрометслужби України, що проводить регулярний моніторинг забруднення грунтів токсикантами промислового походження (важкими металами) та пестицидами, а також забруднення важкими металами аерозолів повітря промислових міст. 
 Згідно з Програмами спостережень за забрудненням природного середовища щорічно проводиться моніторинг:
– забруднення повітря в 37 промислових містах України на 68 постах спостереження;
– забруднення грунтів важкими металами близько 20-25 міст всіх областей України з періодичністю 1 раз на 4-5 років. Мережа відбору переглядається щорічно в залежності від промислового навантаження міст;
– забруднення пестицидами сільгоспугідь 26 районів 13 областей України.
 Лабораторія аналізує проби грунту, що надходять з мережі спостережень гідрометслужби, а також проби, які відбирають експедиційно співробітники лабораторії в Києві та Київській області.
 Результати спостережень знаходять відображення у таких інформаційних матеріалах:
        – Щорічник забруднення грунтів України;
        – Щорічник стану забруднення атмосферного повітря на території України;
        – Національна доповідь про стан забруднення навколишнього природного середовища України.
© 2024, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.