Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

ЛСЗА

 Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря (ЛСЗА ЦГО);
начальник ЛСЗА - Ротач Ніна Петрівна (044) 525-69-64

     Про напрямок 

  З метою проведення систематичних спостережень за забрудненням атмосферного повітря в м. Києві з 1965 року створювалась мережа спостережень за станом забруднення атмосферного повітря.

  До 1973 року спостереження за забрудненням атмосферного повітря проводились лабораторією хімії поверхневих вод і атмосфери Київської ГМО. 
Згідно наказу Українського УГКС за № 48 від 1 травня 1973 року в складі Київської ГМО була організована лабораторія контролю і спостережень за забрудненням атмосферного повітря.
  На сьогоднішній день це комплексна лабораторія яка проводить відбір та аналіз проб атмосферного повітря на території м.Києва та Київської області, визначення хімічного складу атмосферних опадів і снігового покриву в межах України, здійснює функції головної методичної організації в підрозділах гідрометеорологічної служби, що займаються спостереженням за станом забруднення атмосфери, відбором проб атмосферних опадів і проб снігу на основі снігомірної зйомки.
 
  Про відділ (лабораторію)
 
   Згідно з “Положенням про лабораторію спостережень за забрудненням атмосферного повітря ” Лабораторія є окремим структурним підрозділом  відділу спостережень за станом хімічного забруднення Центральної геофізичної обсерваторії  імені Бориса Срезневського у складі Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Керівниками Лабораторії були досвідчені фахівці: Кислова Марина Вадимівна – перший начальник лабораторії (1973-1983рр.); Галенко Г.Ф. (1983-1991рр.). 
   З 1991 року і по сьогоднішній день лабораторію очолює Ротач Ніна Петрівна.
Одним із основних завдань лабораторії є моніторинг забруднення атмосферного повітря та атмосферних опадів.
Лабораторія проводить спостереження за забрудненням атмосферного повітря на території м.Києва на 16 ПСЗ та 5-ти ПСЗ Київської області  (м.м.Біла Церква, Бровари, Обухів, Українка), визначає хімічний склад атмосферних опадів і снігового покриву в межах України.
Відбір проб атмосферного повітря проводиться 4 рази на добу – в 1, 7, 13, 19 годин щоденно, крім неділі та святкових днів. На постах відбирається і аналізується 20 домішок (пил, діоксид сірки, сульфати, оксид вуглецю, діоксид азоту, оксид азоту, сірководень, фенол, формальдегід, аміак, хлористий водень, фтористий водень, і важкі метали: залізо, кадмій, свинець, цинк, мідь, нікель, марганець, хром).
  В атмосферних опадах на 37 метеостанціях визначається вміст 11 забруднюючих домішок. За аналогічною програмою з 1980 року визначається хімічний склад снігового покриву на 52 станціях. На 50 станціях визначається рН опадів.
Дані спостережень обробляються за допомогою програмного забезпечення АРМ «Аерохімія».
Лабораторія СЗА має велику інформаційну базу спостережень за забрудненням атмосферного повітря та атмосферних опадів в м.Києві та Київській області. 
Місце зберігання бази даних атмосферного повітря та опадів – Галузевий державний архів.
Вимірювання показників об’єктів проводять хіміки, техніки-лаборанти в залежності від виду вимірювань у відповідності з актуалізованою НД та чинними МВВ і несуть відповідальність за якість виконаних ними робіт.
  Спеціалісти лабораторії приймають активну участь у різних семінарах, конференціях з питань охорони навколишнього природного середовища.  
У своїй роботі лабораторія працює в тісному контакті з лабораторіями і відділами обсерваторії, з гідрометеорологічними організаціями ДСНС України, з ГДА МГС та іншими організаціями (Міндовкілля України, Департаменти екології та природних ресурсів міських та обласних держадміністрацій, Держпродспоживслужба, громадські організації, тощо). 
  На сайті обсерваторії (cgo-sreznevskyi.kiev.ua) щомісяця розміщується узагальнена інформація про стан забруднення атмосферного повітря, а також щоденно надаються рівні забруднення атмосферного повітря по 4-х постах Києва – по найбільш забрудненим місцям – Бессарабська площа (ПСЗ№ 7) і Деміївська площа (ПСЗ №20), по вул. Попудренка  (ПСЗ №3) – лівий берег та проспекту Науки, поряд з майданчиком обсерваторії (ПСЗ №5) – зелена зона міста. 
  Через Інтернет лабораторія щоденно забезпечує відділ чисельних методів прогнозів забруднення атмосферного повітря Українського гідрометцентру інформацією про стан забруднення атмосферного повітря м. Києва за попередню добу для складання прогнозів рівня забруднення атмосфери.
  З лютого 2020 р. до Міндовкілля України Лабораторією кожного вівторка надається щотижнева інформація про стан забруднення атмосферного повітря в містах Києва та Київської області за минулий тиждень для розміщення на сайті міністерства.
Узагальнена інформація про забруднення атмосферного повітря та опадів  надається у відділ інформації ЦГО для інформування органів державної виконавчої влади - Департаменти екології та природних ресурсів КМДА, Державної екологічної інспекції у в м. Києві, для відповіді на запити ЗМІ та інших організацій. 
  Досить часто до обсерваторії звертаються журналісти газет, телебачення з запитами про стан забруднення атмосферного повітря в регіоні, а також в Україні. Фахівці лабораторії надають належну увагу популяризації інформації про стан довкілля. 
  
Основні напрямки діяльності ЛСЗА
 
     - відбір та аналіз проб атмосферного повітря на визначення шкідливих домішок       (пил, діоксид сірки, сульфати, оксид  вуглецю, діоксид та оксид азоту, сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід,  важкі метали: свинець, залізо, нікель, цинк, марганець, кадмій, хром, мідь);
     - проведення експедиційних, маршрутних, підфакельних спостережень за забрудненням атмосферного повітря;
    - визначення хімічного складу атмосферних опадів і снігового покриву (сульфатів, нітратів, азоту амонійного, хлоридів, гідрокарбонатів, металів: калію, натрію, кальцію, магнію);
     - визначення рН (кислотності, лужності) атмосферних опадів.
© 2024, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.