Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

Радіаційна ситуація на території України

   З 2016 року гідрометеорологічна служба України бере участь у роботі єдиної системи інформаційного обміну EURDEP (європейська радіологічна платформа обміну даними).
За посиланням https://remap.jrc.ec.europa.eu/GammaDoseRates.aspx можна отримати інформацію про рівні гамма-випромінення в режимі реального часу

Радіація 2024 правка 09 05 2024333Карта-схема розташування пунктів спостережень гідрометслужби за радіоактивним забрудненням природного середовища

ПОГОДНІ УМОВИ ТА РАДІОАКТИВНЕ ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРНИХ АЕРОЗОЛІВ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ У ЛИСТОПАДІ 2024 РОКУ.

Середня місячна температура у більшості областей була близькою до норми, лише місцями на південному заході країни на 1–2,9° нижчою, а на північному сході на 1–1,8° вищою за норму.

Опади розподілилися нерівномірно. У більшості районів західних, Житомирської, Одеської, Миколаївської областей, місцями і у Київській, Харківській, Вінницькій та Дніпропетровській областях випало 27–79 % від місячної норми опадів, на решті території 1–1,7 норми.

Радіаційний стан приземної атмосфери у листопаді визначався погодними умовами. Опади, насамперед у вигляді снігу, сприяли очищенню приземного шару атмосфери від пилових часток. Середні за листопад значення сумарної бета-активності атмосферних аерозолів на усіх пунктах контролю були у 1,4–2,9 рази меншими за аналогічні показники попереднього місяця.

Сумарна бета-активність повітряних аерозолів на пунктах контролю знаходилась (у середньому за місяць) в межах 4,3×10–5–9,5×10–5 Бк/м3. Середнє по країні значення об’ємної бета-активності становило 7,1×10–5 Бк/м3 (у жовтні 13,9×10–5 Бк/м3).

Випадків перевищень встановлених контрольних рівнів сумарної бета-активності атмосферних аерозолів (3700×10–5 Бк/м3) не зафіксовано.

РАДІОАКТИВНЕ ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРНИХ ВИПАДАНЬ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ У ЛИСТОПАДІ 2024 РОКУ

Показники сумарної бета-активності атмосферних випадань на території України у листопаді залишились на рівні попереднього місяця. Середня за місяць інтенсивність випадань бета-активних радіонуклідів на пунктах спостережень радіометричної мережі знаходились у діапазоні 1,5–1,9 Бк/м2 за добу, середня по території країни щільність бета-активних випадань становила, як і у попередньому місяці, 1,7 Бк/м2. Випадків перевищень встановлених контрольних рівнів сумарної бета-активності випадань (110 Бк/м2 за добу) не зафіксовано; найбільшій вміст бета-випромінювальних радіонуклідів у випаданнях (7,4 Бк/м2 за період експозиції) спостерігався у пробі, відібраній 12–13 листопада на пункті контролю Одеса.
Щільність бета-активних випадань у зонах впливу діючих АЕС знаходилась у межах коливань багаторічних значень. Помітного впливу діяльності АЕС на радіоактивне забруднення навколишнього природного середовища засобами спостережень гідрометслужби не виявлено.

РАДІОАКТИВНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ПОВЕРХНЕВИХ ВОД НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ У ЛИСТОПАДІ 2024 РОКУ

Середня температура повітря у листопаді була в основному близькою до кліматичної норми. До  20 листопада спостерігався стабільний осінній температурний режим; надалі, з 21 листопада, починаючи з заходу країни відбулося відчутне зниження температур до встановлення морозів. Циклони принесли два періоди опадів у вигляді дощів та мокрого снігу, від помірних до значних.

У басейні Дніпра до Києва погода у листопаді була помірно теплою. Опади протягом місяця розподілялися нерівномірно як по території, так і у часі, в середньому їх випало 35 мм (80 % норми). Дощі в кінці другої – на початку третьої декади листопада зумовили повільний ріст рівнів води на більшості річок, що формують приплив води до Київського водосховища.

На річці Прип’ять, яка є головним забруднювачем дніпровських вод радіонуклідами чорнобильського походження, протягом листопада спостерігалося незначне коливання рівнів води з подальшим зростанням водності. В цілому за місяць рівень води на водпосту м. Чорнобиль зріс на 8 см, а витрата води на кінець місяця становила 162 м3/с.

8–9 листопада на Дніпрі біля Неданчичів сформувався максимум дощового паводку, який розпочався у жовтні. 8 листопада максимальний приплив до Київського водосховища становив 649 м3/с, до 18 листопада він зменшився до 548 м3/с, потім почав збільшуватись і на кінець місяця склав 591 м3/с. Середній за місяць приплив до Київського водосховища дорівнював 597 м3/с (81 % норми); бічний приплив до Канівського водосховища (за рахунок Десни) становив в середньому 126 м3/с (58 % норми).

Концентрація активності 90Sr у воді Київського та Канівського водосховищ зменшилася порівняно з жовтнем в усіх створах спостережень і становила в районі верхнього б’єфу Київської ГЕС 34,2 Бк/м3, в створі Києва 26,7 Бк/м3, у нижній частині Канівського водосховища (м. Канів) 11,0 Бк/м3.

На водозборі Десни випало в середньому 66 мм опадів (143 % норми). Впродовж листопада на Десні та її притоках відбувалося збільшення водності. Загалом водність Десни у порівнянні з жовтнем збільшилася на 21%, проте вона залишалася меншою за норму.

Концентрація активності 90Sr у воді річки Десна у листопаді залишилася на рівні  попереднього місяця і становила 4,4 Бк/м3.

На українській ділянці Дунаю протягом місяця відбувався спад паводкової хвилі, що сформувалась в період з 19–20 вересня до 20 жовтня внаслідок просування екстремально високого паводку із закордонної частини річки. Середньомісячна витрата води в Ізмаїлі у листопаді зменшилась на 43 % порівняно з жовтнем і становила 1950 м3/с (72 % норми).

Концентрація активності 90Sr у дунайській воді в районі Ізмаїла у листопаді  становила 6,6 Бк/м3, що відповідає сучасному фоновому рівню.

Перевищень допустимих (за НРБУ-97) концентрацій радіонуклідів у контрольованих водних об’єктах України у листопаді 2024 р. засобами спостережень гідрометеорологічної служби не зареєстровано. Ознак скидання радіоактивних відходів з АЕС, які розташовано в басейні Десни та Дунаю не виявлено.

РАДІАЦІЙНИЙ СТАН В РАЙОНАХ РОЗТАШУВАННЯ АЕС

Потужність експозиційної дози гамма-випромінення (мкР/год) у районах розташування АЕС станом на 9-00 годину 20 січня 2025 року.

АЕС20січ25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2025, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва Центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.