ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ імені Бориса Срезневського 19 Серпня 2022 П'ятниця
  головна |  новини |  контакти |  файли |  документи |  аудіозаписи |  паспорт погоди | 
за місяць
27757 переглядів
413 відвідувачів
549 сессійНовини

14.05.2020  ПРЕС-РЕЛІЗ до 165-річчя Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського

Починаючи з 2003 року у третю п’ятницю травня щорічно Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського ДСНС України відзначає День обсерваторії.

Цього року виповнюється 165 років з початку проведення перших спостережень метеорологічної обсерваторії Київського університету Святого Володимира. Обсерваторія була заснована у 1855 році як метеорологічна і з того часу неодноразово змінювала назви і розширювала напрямки діяльності: Київська геофізична, Київська гідрометеорологічна, Українська гідрометеорологічна, а з 1996 року – Центральна геофізична. З 2017 року обсерваторія є єдиною гідрометеорологічною організацією в Україні, яка має іменну назву – Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського.

Через деякий час після створення обсерваторія стала центром вивчення клімату України і головною організацією з питань гідрометеорологічних спостережень і моніторингу довкілля.

З 1929 року обсерваторія входить до складу Української гідрометслужби.

На початку своєї 165-річної історії обсерваторією нею керували видатні вчені-фізики: професори Матвій Тализін, Петро Броунов, член-корр. Петербурзької АН Михайло Авенаріус, академіки АН УСРР Йосип Косоногов і Борис Срезневський. Напередодні Другої світової війни обсерваторію очолив метеоролог Тимофій Богатир, який згодом впродовж трьох десятиліть керував гідрометслужбою України.

З жовтня 1988 року обсерваторію очолює Олександр Косовець, почесний працівник гідрометслужб України і Російської Федерації, який завдяки своїй невгамовній енергії та активній життєвій позиції зумів підняти престиж цієї установи не тільки в Україні, а й далеко за її межами.

Нині обсерваторія продовжує виконувати основні функції, що пов’язані з методичним керівництвом гідрометеорологічною мережею України, спостереженнями за природним середовищем та узагальненням їх результатів.

В обсерваторії функціонують шість основних підрозділів, які обробляють і узагальнюють інформацію з гідрометеорології та моніторингу забруднення довкілля. Методико-виробничі відділи обсерваторії випускають щомісячники і щорічники, кліматичні довідники, які широко використовуються в наукових дослідженнях та господарській діяльності. Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського з 1992 року бере активну участь у підготовці національної доповіді про стан довкілля в Україні.

У 1995 році у складі обсерваторії створений галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень (ГДА МГС) ДСНС України. Це єдиний в Україні спеціалізований архів, у якому зберігається унікальна інформація про минулий та сучасний стан довкілля України за його кількісними і якісними показниками.

Крім того, у зв’язку із закінченням IV кліматичного періоду (1991-2020 роки) кліматологи обсерваторії визначають нові кліматичні норми. Зокрема, у Києві за 30 років із січня по квітень температура повітря зросла на 1,9оС, а одночасно кількість опадів зменшилась на 24 мм. Ці дані свідчать, що темпи глобального потепління в Україні швидші, ніж загалом у світі.

Сьогодні, у важких умовах карантинних обмежень у Києві, працівники обсерваторії продовжують вести безперервні спостереження за погодою та станом довкілля.

Напередодні свого ювілею колектив обсерваторії, який налічує понад 200 співробітників високої кваліфікації, готується до розв'язання нових завдань, які постають у зв’язку з євроінтеграцією України, одночасно сподіваючись на відновлення окремого органу державної виконавчої влади у сфері гідрометеорології та моніторингу забруднення довкілля, який було так бездумно ліквідовано за часів Януковича.

У зв’язку з карантином урочистості з нагоди ювілею переносяться на жовтень.

...
Новини ЦГО
15.10.2020 У столиці ніч на 14 жовтня виявилась найтеплішою
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
09.10.2020 Початок жовтня радує киян літнім теплом
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
08.10.2020 Друга поспіль ніч у столиці виявилась найтеплішою за період спостережень
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
07.10.2020 Ніч на 7 жовтня цього року у столиці виявилась найтеплішою за період спостережень
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
01.10.2020 Цьогорічний вересень у столиці повторив рекорд понад 100 річної давнини
Незважаючи на те, що вересень осінній місяць, метеорологічна осінь у Києві ще не розпочалась. У столваш IP 3.235.140.84
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
Наша сторінка у Facebook: Facebook.com/CGO.Official/
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії