CENTRAL GEOPHYSICAL OBSERVATORY named after Boris Sreznevsky 3 Жовтня 2022 Понеділк
  main   |   news   |   contacts   |   files   |   documents   |   audio recordings   |   weather passport   |  
за місяць
3198 переглядів
45 відвідувачів
52 сессійВідділ інформації про стан забруднення природного середовища Центральної геофізичної обсерваторії

Відділ інформації про стан забруднення природного середовища (ВІЗ) ЦГО, як самостійний підрозділ, було виділено із відділу спостережень за станом забруднення природного середовища у серпні 1980 р., який у 1973 році об’єднав усі лабораторії обсерваторії. Тож фактична робота по узагальненню інформації розпочалась та проводилась з 1973 року.
Першим начальником відділу був Дугінов Владислав Іванович - досвідчений фахівець, кандидат географічних наук, засновник і організатор напрямку робіт з контролю та вивченню забруднення природного середовища на території України в системі гідрометслужби.

Основними завданнями відділу інформації на сьогодні є такі:
– забезпечення урядових органів, організацій, підприємств народного господарства, засобів масової інформації (ЗМІ) систематичною інформацією про стан забруднення природного середовища;
– збір і обробка оперативної інформації від гідрометеорологічних організацій про стан забруднення природного середовища на території України;
– аналіз і оцінка стану забруднення природного середовища України, підготовка режимних матеріалів;
– аналіз і узгодження результатів розрахунків фонових концентрацій шкідливих речовин у повітрі Києва та міст Київської області; розрахунок фонових концентрацій хімічних речовин у воді водотоків на запит організацій;
– здійснення методичного керівництва мережею гідрометслужби з підготовки оперативної і режимної інформації, розрахунку фонових концентрацій хімічних речовин в атмосферному повітрі та у воді водотоків;
– формування матеріалів спостережень, інформативних матеріалів про стан забруднення довкілля для галузевого державного архіву гідрометслужби;
– участь у міжнародних нарадах, конференціях, семінарах з тематикою про стан забруднення навколишнього природного середовища.

У 2008 р. при ВІЗ було створено сектор візуалізації, основними обов’язками якого є подання інформації про стан забруднення навколишнього природного середовища у вигляді графічних та картографічних матеріалів. Укомплектовано сектор було тільки у 2010 р. завідувачем сектору та гідрологом б/к. На сьогоднішній день фахівці сектору готують карти для Щорічників, різних довідок, презентацій та інших матеріалів.
Підготовка оперативної та режимної інформації у відділі проводиться згідно наказу ДСНС України від 23.12.2013 р. №777, в якому визначено „Порядок про підготовку та надання оперативної і режимної інформації про забруднення навколишнього природного середовища”, яка надається органам державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, Мінприроди та іншим організаціям. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1102 «Деякі питання надання платних послуг підрозділами Міністерства надзвичайних ситуацій» (пункт 7 Додатку 3) спеціалізована узагальнена інформація про параметри навколишнього природного середовища в обсягах і форматах, визначених споживачем, надається за оплату.
В рамках міждержавних договорів по обміну інформацією між Республікою Білорусь та Республікою Молдова щоквартально направляється довідка про стан забруднення прикордонних річок цих республік з Україною.
За даними спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища в районі Києва та на території Київської області відділом готується щомісячні бюлетені про стан забруднення атмосферного повітря, щоквартальні бюлетені про стан забруднення поверхневих вод суші, піврічні та річні довідки; крім того для Житомирського та Чернігівського ЦГМ, виконавчої служби цих міст готуються щомісячні, піврічні та річні довідки про стан забруднення атмосферного повітря та поверхневих вод по мережі спостережень на цих територіях.
На основі даних спостережень за станом забруднення атмосферного повітря на території України ВІЗ готує Щорічник якості атмосферного повітря, за станом забруднення поверхневих вод - Щорічник якості поверхневих вод та Щорічні дані якості (ЩДЯ, випуск 1 – басейни Західного Бугу, Дунаю, Дністра, Південного Бугу; випуск 2 – басейн Дніпра; випуск 3 – басейни Сіверського Дінця, річок Криму і Приазов’я). Результати спостережень за забрудненням ґрунтів пестицидами та важкими металами аналізуються і узагальнюються у Щорічнику про стан забруднення ґрунтів. Щорічники направляються в Галузевий державний архів гідрометслужби, ЩДЯ поверхневих вод – в усі обласні РЦГМ, ЦГМ.
З ініціативи директора ЦГО понад десять років відділом готуються довідки про стан забруднення довкілля в Києві та Київській області для Київської телерадіокомпанії, які щомісячно передаються по місцевому радіоканалі. З відкриттям у 2007 р. веб-сайту ЦГО, інформація про стан забруднення довкілля в Києві та містах Київської області, а також про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік постійно розміщується в Інтернеті. Досить часто до обсерваторії звертаються журналісти газет, телебачення з запитами про стан забруднення довкілля в регіоні, а також в Україні. Співробітники відділу надають належну увагу популяризації інформації про стан навколишнього природного середовища. Фахівці відділу приймають активну участь у семінарах, конференціях з питань охорони навколишнього природного середовища.
У своїй роботі відділ працює в тісному контакті з лабораторіями і відділами ЦГО, з мережею гідрометслужби, з Головним центром телекомунікації та обробки інформації Українського гідрометцентру, Головним державним архівом, гідрометеорологічними організаціями гідрометслужби та іншими організаціями.
У різні роки у відділі працювали Габріелян Д.Г., Галенко Г.Ф., Гресь Т.О., Давідюк Л.І., Дащенко Н.П., Кротенок С.П., Карнаух С.І., Клєбанов Д.О., Кубланов С.Х., Кулачинська Л.М., Люшина В.М., Ставрова В.В., Чайка Л.І., Черняк З.О.
Сьогодні у відділі працюють кваліфіковані спеціалісти, які мають багаторічний досвід роботи – це Федоровська К.Є, Радзієвська Н.Г., Іллічова. О.З. З 2010 р. відділ поповнився картографом Куціною Н.А., молодими кадрами – Любченко С.А., Пінчук О.А.
З жовтня 1986 р. і по сьогоднішній день відділ очолює Колісник І. А.
Начальник і провідний хімік, колектив відділу за багаторічну, сумлінну і плідну роботу нагороджені "Почесною грамотою" Держгідромету Мінприроди України; начальника відділу нагороджено знаком "Почесний працівник гідрометслужби".
Важливим напрямком подальшої роботи відділу є удосконалення методів обробки даних спостережень, впровадження нових програмних засобів по обробці інформації про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України, у тому числі ГІС-технологій.

CGO News
27.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
20.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
13.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
12.09.2022 Метеорологічне літо у столиці завершилось раніше кліматичної норми
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
06.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезваш IP 3.238.199.4
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
Наша сторінка у Facebook: Facebook.com/CGO.Official/
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії