CENTRAL GEOPHYSICAL OBSERVATORY named after Boris Sreznevsky 3 Жовтня 2022 Понеділк
  main   |   news   |   contacts   |   files   |   documents   |   audio recordings   |   weather passport   |  
за місяць
3236 переглядів
46 відвідувачів
53 сессійГідрологічна станція Київ

Історична довідка про гідрологічну станцію Київ

Окремі виміри рівнів Дніпра біля Києва нам відомі з початку XVIII сторіччя. Виміри рівнів Дніпра біля Києва у XIX ст. до 1876 року проводились без належної висотної ув’язки нулів спостережень. Результатом роботи Навігаційно-описної комісії Міністерства шляхів сполучень, створеної у 1875 році з метою досліджень судноплавних річок, окрім описів та програм, була інструкція з організації водомірних спостережень і 13 серпня 1876 року Київським округом шляхів сполучень на Миколаївському ланцюговому мосту був облаштований водомірний пост у Києві, де тричі на добу (0700, 1300, 1900) спостереження почали проводити по рейках. Миколаївський ланцюговий міст знаходився приблизно там, де нині збудовано міст "Метро.

Історичний шлях гідрологічної станції Київ (Г Київ) розпочався на початку XX століття. Найбільш раннім документальним підтвердженням існування гідрометричної станції у цей час є запис на металевому репері на колишній садибі гідрометричної станції, яка знаходилась на 1400 м вище Миколаївського мосту, біля будівлі-старої водокачки Арсеналу - "№ 1 МПС Гидром. ст. 1912 г.". Поряд з цим на польових журналах КГ-3 за 1915 р., які зберігаються у Галузевому державному архіві гідрометслужби, стоїть штамп "Гидрометрическая станция у г. КіЬва". У 1912-1917 рр. спостереження велись з рейки на палях, яка була розташована під мостом, а також на першому ліворуч від ріки бику Миколаївського мосту. Миколаївський міст був зруйнований під час громадянської війни і на його місці у 1925 році був споруджений міст імені Євгенії Бош. У гідрологічному щорічнику за 1936-1937 рр. вказано, що станцію розташовано біля мосту ім.. Євгенії Бош.

У 1927 р., після приєднання до УкрМету гідрометричної частини Народного комісаріату земельних справ, річкова станція І розряду № 9 ще тривалий час була підпорядкована Народному комісаріату шляхів сполучень. До гідрометеорологічної служби України вона ввійде на початку 30-х рр. XX сторіччя. 10 березня 1942 р. станція була закрита. Скоріше за все, у 1942 р. після закриття станції і перенесення спостережень на правий берег, її функції було передано гідрометеостанції, розташованій по вул. Софійській, 21 і підпорядкованій окупаційним військам ("штадткомісаріату").

Після визволення Києва у листопаді 1943 р. гідрологи перебували у складі гідрометстанції Київ 16-го типу в садибі Київської геофізичної обсерваторії за адресою вул. Толстого, 14-Б. У 50-і роки XX сторіччя станцію повернули до будинку по вул. Софіївській, 21. Будинок нинішньої гідрологічної станції [фото 1] на Венеціанському острові (Гідропарк) збудовано у 1958 р. Будівельні матеріали для зведення будинку станції звозили на острів човнами та баржами.

У 1976 році з огляду на те, що пост опинився у підпорі від греблі Канівської ГЕС, та у зв'язку з реконструкцією набережної гідрометричні спостереження на Дніпрі у Києві (меженний пост біля водокачки Арсеналу) було припинено. Водпост було перенесено на 1418 м нижче, на правий берег Венеціанського острова (Гідропарк), де він знаходиться понині [фото 2].

Організаційна структура

Організаційно станція складається з начальника, сектору річкових спостережень, сектору озерних спостережень, господарського сектору ,  та  17 підпорядкованих гідрологічних постів I розряду (ГП-I): Іванків, Гостомель, Фесюри, Здорівка, Миронівка, Літки, Березань, Баришівка, Переяслав-Хмельницький (Київська область), Золотоноша, Мліїв, Балаклія, Піщане, Велика Яблунівка, Корсунь-Шевченківський (Черкаська область), Круподеренці (Вінницька область), Українка (Житомирська область) та 12 озерних гідрометеорологічних постів I розряду (ОГП-I): на Київському водосховищі – Дніпровське (Чернігівська область), Страхолісся, Толокунь, Лебедівка, Вишгород, Чорнобиль, на Канівському водосховищі – Київ, Українка, Ржищев, Переяслав-Хмельницький (Київська область), Канів в/б, Канів н/б (Черкаська область). Усього в штаті Г Київ 48 працівників, з них –29 спостережників.
До головних завдань станції належить:

організаційно-методичне керівництво підпорядкованими постами;
вивчення гідрометеорологічного режиму водних об’єктів у басейні Верхнього Дніпра шляхом проведення систематичних стандартних гідрологічних (річкових та озерних) і метеорологічних спостережень на підпорядкованій мережі;
обробка, систематизація та узагальнення результатів спостережень, отриманих з підпорядкованих постів. Підготовка до видання матеріалів Державного водного кадастру (ДВК);
забезпечення повноти та якості стандартних спостережень на постах;
підготовка оперативного та річного водного балансу Київського та Канівського водосховищ;
відбір проб поверхневих вод на гідрохімічні (з проведенням аналізу першого дня), гідробіологічні показники та радіоактивне забруднення на підпорядкованій мережі спостережень;
гідрометеорологічне забезпечення народногосподарських організацій;
забезпечення подання регулярної та штормової гідрометеорологічної інформації з підпорядкованих постів.
Озерний гідрологічний пост (ОГП) Київ

На території Г Київ з 1 грудня 1976 року по сьогоднішній час на озерному гідрологічному посту (ОГП) Київ проводяться спостереження за рівнем води по палях та температурою води, з 1 січня 1967 р. по самописцю “Валдай”, за температурою повітря, здійснюються метеорологічні та радіометричні спостереження .

Штат Г Київ (13.03.2015 р.)  

Серебряков О.В. - начальник станції.

Молдован Н.С. - завідувач сектору річкових спостережень.

Гладка О.Г. - завідувач сектору озерних спостережень.

Приходько О.Д. - завідувач господарського сектору.

CGO News
27.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
20.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
13.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срез
12.09.2022 Метеорологічне літо у столиці завершилось раніше кліматичної норми
За даними спостережень метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
06.09.2022 Щотижнева інформація про забруднення атмосферного повітря у м. Києві
За даними спостережень на стаціонарних постах Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезваш IP 3.238.199.4
Україна, 03028, м. Київ-28, проспект Науки, 39, корпус 2
тел/факс: (044)525-94-58, (044)525-69-69. E-mail: aupcgo@meteo.gov.ua
Наша сторінка у Facebook: Facebook.com/CGO.Official/
© Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва обсерваторії