Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

ВІЗ, Відділ інформації про стан забруднення природного середовища Колісник І.А., (044) 525 03 30

Відділ інформації про стан забруднення природного середовища (ВІЗ) ЦГО; начальник Колісник Іраїда Аркадіївна, тел. (044) 525 03 30

Про відділ та напрямки діяльності.

ВІЗ, як самостійний підрозділ, у серпні 1980 р. було виділено із відділу спостережень за станом забруднення природного середовища, який з 1973 року об’єднував усі лабораторії обсерваторії.

Першим керівником відділу був Дугінов Владислав Іванович – досвідчений фахівець, кандидат географічних наук, засновник і організатор напрямку робіт з контролю та вивченню забруднення природного середовища на території України в системі гідрометслужби.

Основними завданнями відділу інформації сьогодні є такі:

– забезпечення урядових органів, організацій, підприємств, засобів масової інформації систематичною інформацією про стан забруднення природного середовища;

– збір і обробка оперативної та режимної інформації про стан забруднення природного середовища на території України, яка направляється гідрометеорологічними організаціями до обсерваторії;

– аналіз і оцінка стану забруднення природного середовища України, підготовка режимних матеріалів;

– аналіз і узгодження результатів розрахунків фонових концентрацій про забруднення повітря в містах України, розрахунок фонових концентрацій шкідливих домішок у повітрі Києва та містах Київської області; розрахунок фонових концентрацій забруднювальних речовин у воді водотоків на запит організацій;

– здійснення методичного керівництва гідрометеорологічними організаціями з питань підготовки оперативної і режимної інформації, видачі фонових концентрацій забруднювальних речовин у повітрі та поверхневих водах;

– формування матеріалів спостережень, інформативних матеріалів про стан забруднення довкілля для галузевого державного архіву матеріалів гідрометеорологічних спостережень (ГДА МГС);

– участь у міжнародних нарадах, конференціях, семінарах з тематикою про стан забруднення навколишнього природного середовища.

У складі відділу з 2010 р. функціонує сектор обробки даних спостережень та аналізу (до 2021 р. – сектор візуалізації), основними обов’язками якого є подання інформації про стан забруднення навколишнього природного середовища у вигляді картографічних та графічних матеріалів (карт для Щорічників, різних довідок, презентацій та інших інформативних даних).

Підготовка оперативної та режимної інформації у відділі проводиться згідно наказу ДСНС України від 23.12.2013 р. № 777 та від 16.09.2016 р. № 451 (з внесеними змінами). Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1102 «Деякі питання надання платних послуг підрозділами Міністерства надзвичайних ситуацій» спеціалізована узагальнена інформація про параметри навколишнього природного середовища в обсягах і форматах, визначених споживачем, надається за оплату. Готується також публічна інформація згідно наказу ДСНС України від 15.03.2018 р. № 171.

На основі даних спостережень за станом забруднення природного середовища на території країни відділ готує Щорічники - про стан забруднення атмосферного повітря, про якість поверхневих вод на території України, про стан забруднення ґрунтів  (пестицидами та важкими металами).

Відділом також узагальнюються та аналізуються матеріали спостережень з мережі моніторингу для підготовки Оглядів про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік, готуються  щомісячний бюлетень про забруднення атмосферного повітря у м. Києві та містах Київської області, щомісячні довідки про забруднення повітря у містах Житомир та Чернігів, піврічні та річні довідки по цих містах, щоквартальний бюлетень про забруднення поверхневих вод на території Київської області, довідки про забруднення поверхневих вод у Київській області, Житомирській та Чернігівській областях.

Щорічники та бюлетені направляються в ГДА МГС на постійне зберігання на паперових носіях та в електронному вигляді. Щорічні дані якості поверхневих вод (ЩДЯ) на електронних носіях направляються в усі гідрометеорологічні організації, які проводять гідрохімічний моніторинг.

Відділ також виконує роботи на договірних засадах з розрахунку та видачі фонових концентрацій хімічних речовин у воді водотоків за даними спостережень на мережі моніторингу гідрометеорологічних організацій.  

Понад 16 років відділом готувалися довідки про стан забруднення довкілля в Києві та Київській області для Київської телерадіокомпанії, з другій половини 2020 р. – в Укрінформ. З відкриттям у 2007 р. веб-сайту обсерваторії інформація про стан забруднення довкілля в Києві та містах Київської області, а також про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік систематично розміщується в Інтернеті. З 2020 р. також розміщується щотижнева інформація про рівні забруднення атмосферного повітря в м. Києві.

У 2020 р. відділом розроблено алгоритм надання щотижневої інформації про стан забруднення атмосферного повітря з мережі моніторингу до Міндовкілля України для розміщення на сайті міністерства.

З серпня 2020 р. для Єдиного державного веб-порталу відкритих даних відділом направляється щомісячна інформація про забруднення атмосферного повітря в 39 містах України за середньомісячними та максимальними концентраціями і значеннями індексу забруднення атмосфери. Також для оприлюднення на веб-портал надається Огляд про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік.

Досить часто до обсерваторії звертаються журналісти газет, телебачення з запитами про стан забруднення природного середовища в регіоні, а також в Україні. Фахівці відділу надають належну увагу популяризації інформації про стан довкілля.

Спеціалісти відділу приймають активну участь у різних семінарах, конференціях з питань охорони навколишнього природного середовища. 

У своїй роботі відділ працює в тісному контакті з лабораторіями і відділами обсерваторії, з гідрометеорологічними організаціями ДСНС України, з ГДА МГС та іншими організаціями (Міндовкілля України, Департаменти екології та природних ресурсів міських та обласних держадміністрацій, Держпродспоживслужба, громадські організації, тощо).

Важливим напрямком подальшої роботи відділу є удосконалення методів обробки та узагальнення даних спостережень, впровадження нових програмних засобів по обробці інформації про стан забруднення навколишнього природного середовища, а також ГІС – технологій у секторі обробки даних спостережень та аналізу.

© 2024, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.